Skąd dziś pozyskać pracowników? Czyli dlaczego warto zastanowić się nad pozyskaniem pracowników z Azji. Jak wygląda sytuacja na polskim rynku?
Coraz częściej na polskim rynku pracy napotykamy problemy ze znalezieniem pracowników niskiego i średniego szczebla. Firmy, aby sprostać brakom kadrowym, zaczynają poszukiwać pracowników poza granicami kraju, m.in. w Ukrainie, Białorusi, Mołdawii czy Kazachstanie.
Sytuacja związana z konfliktem zbrojnym w Ukrainie na chwile ustabilizowała rynek pracy, kiedy zasoby pracownicze zasiliła bardzo duża ilość uchodźców. Jednak było to rozwiązanie dające rezultaty chwilowe, a nie na stałe.
Dlaczego warto pomyśleć o zatrudnieniu pracowników z Azji?
Nową odpowiedzią na problem z pozyskiwaniem pracowników, jest zatrudnianie osób z Azji – głównie z Bangladeszu oraz Nepalu. Jest to świetna inwestycja w stabilizację, wydajność i rozwój własnej firmy. Obywatele tych krajów bardzo mocno zorientowani są na pracę w dużej ilości godzin, dodatkowo są zmotywowani do długoterminowej i efektywnej pracy.
Pracownicy z Azji bardzo często zatrudniani są w firmach produkcyjnych, przetwórczych, magazynach oraz w przedsiębiorstwach usługowych. Warto pamiętać, że kontaktują się z przełożonymi w języku angielskim.
Zastanawiasz się jak wygląda i ile trwa proces pozyskania takich pracowników?
Oczywiście cały proces jest zależny od stanowisk i wymagań względem kandydatów. Przybliżę tutaj standardową procedurę w 8 krokach:
1. Na początku firma zgłasza agencji zapotrzebowanie na konkretny typ pracownika.
2. Agencja za pomocą lokalnych partnerów biznesowych w Azji prowadzi rekrutację. Bardzo często zdarza się, że rozmowy rekrutacyjne są nagrywane i prowadzone w języku angielskim, żeby firma w Polsce mogła zweryfikować potencjalnego pracownika.
3. Jeżeli kandydat zostanie zaakceptowany, zaczyna się proces legalizacji pobytu obcokrajowca w Polsce. Agencja składa wnioski do urzędu wojewódzkiego o wydanie zezwolenia na pracę typu A.
Warto tutaj dodać, że w zależności od typu stanowiska, należy ubiegać się również o opinię starosty. Do wniosku dodatkowo należy dołączyć umowę współpracy z podmiotem w Polsce, dla którego będzie świadczona praca. Czas wydania zezwolenia typu A zależny jest od danego województwa. Czasami trwa tydzień, a czasami kilka miesięcy.
4. Po uzyskaniu zezwoleń, dokumenty przekazywane są do Azji. Kandydaci po otrzymaniu ich ubiegają się w polskiej ambasadzie o wizę na pobyt i pracę w Polsce.
5. W trakcie analizy wniosku kandydat może przejść rozmowę kwalifikacyjną w ambasadzie. Równocześnie staż graniczna kontaktuje się z agencją w celu weryfikacji, czy kandydat w dalszym ciągu będzie miał zapewnioną pracę.
6. Kandydat otrzymuje wizę na okres przyznany w zezwoleniu.
7. Po uzyskaniu wizy agencja organizuje: przylot kandydatów do Polski, zatrudnienie oraz wdrożenie do pracy.
8. Jako pracodawca zyskujesz lojalnego i wydajnego pracownika z wizją długoterminowej współpracy.
To co jest istotne w zrozumieniu specyfiki zatrudnienia pracowników z Azji, to fakt że pracują bardzo wydajnie i w dużej ilości godzin. Z naszego agencyjnego doświadczenia możemy stwierdzić, że są mili, pomocni i angażują się w życie firmy. Dodatkowo są oni lojalni również ze względu na skomplikowane procedury uzyskania dokumentów do legalnej pracy w Polsce i chcą pracować w jednym miejscu jak najdłużej.
Jesteś zainteresowany kandydatami z Azji? Zadzwoń lub napisz maila.