Zebrałam 10 najważniejszych pytań zadawanych przez naszych klientów i opracowałam wyczerpujące (mam nadzieję 🤓) odpowiedzi, które ułatwią Ci podjęcie decyzji dotyczącej skorzystania z leasingu, outsourcingu i rekrutacji w Twojej firmie.
Oto one:
❓ 1. Jak wygląda współpraca z Agencją Pracy?
Specjalizujemy się w ofertach pracy tymczasowej i pośrednictwa. Nasza agencja oferuje usługi z zakresu leasingu, outsourcingu oraz rekrutacji stałych. W zależności od potrzeb klienta, dostosowujemy zakres świadczonych usług, zapewniając wsparcie na każdym etapie procesu. Pomagamy w rekrutacji pracowników, organizujemy bazę noclegową, koordynujemy przyjazd pracowników do Polski, dbamy o legalizację pobytów oraz miesięczne rozliczenia pracowników.
❓ 2. Jak wygląda proces rozpoczęcia współpracy z agencją?
Rozpoczynamy od spotkania! Online lub w siedzibie firmy klienta – w zależności od możliwości. Na spotkaniu szczegółowo analizujemy potrzeby i oczekiwania przedsiębiorstwa. Następnie przygotowujemy spersonalizowaną ofertę, uwzględniającą koszty i wszystkie aspekty zatrudnienia pracownika. Kalkulacja cenowa zawiera: wynagrodzenie pracownika, koszty pracodawcy, koszt PFRON-u, marżę projektu oraz koszt całkowity. Dodatkowo dla każdego klienta ustalamy indywidualnie koszty: badań lekarskich, szkolenia BHP, odzieży roboczej, zakwaterowania. Po akceptacji oferty, firma otrzymuje umowę, a po podpisaniu kontraktu rozpoczynamy proces rekrutacji.
❓ 3. Ile kosztuje współpraca z Agencją?
Koszty współpracy są ustalane indywidualnie, uwzględniając różne czynniki.
💬 Przykład: W przypadku leasingu i outsourcingu nasza marża jest naliczana godzinowo – za każdą przepracowaną godzinę pracownika. Pozwala to na elastyczność w przypadku nieobecności pracownika. Jeśli pracownik zatrudniony przez nas przebywa na urlopie lub zwolnieniu – klient nie ponosi dodatkowych kosztów.
W marżę agencji wliczone są również procesy związane z rekrutacją, logistyką, koordynacją projektów oraz legalizacją pobytów.
❓ 4. Czy muszę mieć mieszkanie dla pracowników?
Nie! Wspólnie z klientem decydujemy, czy jest on w stanie zagwarantować zakwaterowanie i czy pracownicy mają z niego skorzystać. W razie potrzeby, agencja zajmuje się organizacją noclegów. To my zawiązujemy umowy najmu oraz zarządzamy bazą noclegową.
❓ 5. Kto płaci za mieszkanie pracownika?
Koszty zakwaterowania są ustalane na podstawie umowy. Tutaj również istnieją różne modele, w zależności od preferencji klienta.
Zazwyczaj spotykamy się z trzema możliwościami:
1️⃣ Firma posiada swoją bazę noclegową i pracownik ma zapewnione zakwaterowanie za darmo.
2️⃣ Firma oraz pracownik dzielą się kosztami noclegu.
3️⃣ Pracownik opłaca mieszkanie w 100%.
❓ 6. Jaki typ usługi jest dla nas najlepszy?
To kolejny etap rozmów, w którym wybór zależy od potrzeb klienta. Oferujemy rekrutacje stałe, outsourcing i pracę tymczasową, dostosowując się do wymagań.
💬 Przykład I: Jeżeli klient potrzebuje pomocy tylko w obszarze rekrutacji, a zatrudnienie jest już bezpośrednio w firmie klienta, wtedy rekomendujemy usługę związaną z rekrutacją stałą.
💬 Przykład II: Jeśli firma chce oddać część procesu np. produkcyjnego lub obszar na magazynie – wtedy świetnie sprawdzi się rozwiązanie związane z outsourcingiem. Ta usługa polega na tym, że agencja przejmuje wykonywanie pracy oraz nadzór nad realizacją procesu. Odpowiadamy za realizację powierzonych zadań, sami rekrutujemy personel, rozliczamy co miesiąc wynagrodzenia, a klient otrzymuje od nas raz w miesiącu fakturę za wykonaną usługę.
💬 Przykład III: Trzeci obszar to praca tymczasowa. W zależności od potrzeb rekrutujemy, a później zatrudniamy pracowników w oparciu o pracę tymczasową. Nadzór nad realizacją pracy pracownika odbywa się u klienta.
❓ 7. Czy macie pracowników od zaraz?
Dostępność pracowników zależy od wielu czynników, m.in. stanowiska pracy, lokalizacji, poziomu wynagrodzenia, bazy noclegowej. W wielu przypadkach mamy osoby, które są gotowe podjąć pracę od zaraz. Zdarzają się jednak również sytuacje, w których uruchamiamy proces rekrutacyjny od zera – włącznie ze sprowadzeniem pracowników do Polski.
❓ 8. Skąd posiadacie pracowników?
Nasza baza pracowników obejmuje osoby z Polski i zagranicy. Zatrudniamy obcokrajowców pochodzących głownie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Indii oraz Nepalu. Zawsze podkreślamy, że to my odpowiadamy za cały proces legalizacji pracy obcokrajowców w Polsce.
❓ 9. Jak długo może pracować pracownik tymczasowy?
Zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej, pracownik może maksymalnie pracować 18 miesięcy w cyklu 36 miesięcy. Po okresie 18 miesięcy pracownik zazwyczaj przechodzi do pracodawcy na bezpośrednie stałe zatrudnienie.
💡 Ważna informacja: Okres zatrudnienia przez inne agencję, na rzecz jednego pracodawcy nie jest liczony oddzielnie – sumuje się.
❓ 10. Czy jest możliwość przejęcia pracownika szybciej niż po 18 miesiącach?
Oczywiście! Ustalamy to indywidualnie z klientem, uwzględniając preferencje i koszty związane z przejęciem pracownika już na etapie wstępnych negocjacji warunków współpracy. Zdarza się tak, że pracownik przechodzi do pracodawcy już po okresie 6 lub 12 miesięcy. Zazwyczaj klient płaci wtedy dodatkowy koszt związany z przejęciem pracownika.
Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz wsparcia w obszarze zarządzania personelem, jestem do Twojej dyspozycji. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy!